Punktualnie o godz. 17, w godzinie „W” na darłowskim rynku zawyły syreny. W ten sposób rozpoczęła się uroczystość z okazji 74. Rocznicy Wybuchu Powstania Warszawskiego.
Przed Ratuszem w Darłowie zgromadzili się mieszkańcy, kombatanci i przedstawiciele władz lokalnych. Powiat reprezentował Starosta Sławieński Wojciech Wiśniowski
 . W godz. „W”, czyli w godzinie rozpoczęcia 1 sierpnia 1944 r. akcji „Burza” wszyscy zgromadzeni na placu Kościuszki przystanęli na kilka minut, oddając w ten sposób hołd bohaterskim powstańcom warszawskim.
Po odegraniu hymnu państwowego, w ratuszu rozpoczęło się spotkanie z kombatantami, podczas którego referat o Powstaniu Warszawskim wygłosił dr. Zbigniew Mielczarski. Bardzo wzruszające było przemówienie porucznika Kazimierza Kuligowskiego, ostatniego darłowskiego Powstańca Warszawskiego, prezesa Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych. Kolejnym punktem uroczystości była msza święta za Ojczyznę i w intencji ofiar Powstania Warszawskiego. Zwieńczeniem wczorajszych obchodów był koncert piosenek patriotycznych w wykonaniu zespołu Trzynastka i Przyjaciele.