Bądź widoczny - bądź bezpieczny

Pan Starosta Wojciech Wiśniowski na pierwszym posiedzeniu Powiatowej Komisji Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego zainicjował akcję "Bądź widoczny - bądź bezpieczny". W ramach prowadzonej akcji, mieszkańcom Powiatu Sławieńskiego rozdano dwa tysiące elementów odblaskowych dla poprawienia bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów. Akcja cieszyła się tak dużym powodzeniem, że w przyszłym roku również zostanie wznowiona.

Jak wynika z danych statystycznych, to właśnie Polska jest w Unii Europejskiej krajem znajdującym się niestety na pierwszym miejscu pod względem śmiertelnych wypadków na drodze z udziałem pieszych i rowerzystów.

Problem ten szczególnie nasila się w okresie jesienno-zimowym, gdzie zmierzch zapada znacznie wcześniej. Ludzie nie zdają sobie sprawy z tego, że pieszy poruszający się wzdłuż drogi, nawet w obszarze zabudowanym przy świetle lamp, jest słabo widoczny dla kierowców. Dlatego tak ważne jest posiadanie elementów odblaskowych, które sprawią, że kierowca widzi pieszego z odległości blisko 150 metrów - dystans ten pozwoli mu na prawidłową reakcję za kierownicą.

Nasze bezpieczeństwo niejednokrotnie zależy od nas samych. Pamiętajmy o tym aby być widocznym na drodze !!!