Uwaga Piesi - obowiązek noszenia elementów odblaskowych

kamizelka

Uwaga! Od 31 sierpnia 2014r. wchodzi w życie zmiana ustawy - Prawo o ruchu drogowym, która nakłada nowy obowiązek dla pieszych.

Zgodnie z przepisem, pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. Przepis ten dotyczy wyłącznie osób poruszających się poza terenem zabudowanym i tylko w miejscach gdzie nie ma wydzielonych chodników.

Do tej pory wymóg ten dotyczył jedynie dzieci i młodzieży do 15 roku życia.

Dlaczego to takie ważne? Pieszy, idący po zmroku bez elementów odblaskowych, jest widoczny z odległości zaledwie 20-30 metrów. Jeśli kierowca jedzie z prędkością 90 km/h, w ciągu sekundy pokonuje 25 metrów. Nie daje to praktycznie żadnych szans na jakąkolwiek reakcję. Jeśli jednak pieszy wyposażony jest w element odblaskowy, kierowca spostrzeże go już z odległości 130-150 metrów i nie będzie miał problemów z ominięciem go.

Warto czuć się bezpiecznie na drodze !