Historia Pojazdu

www.historiapojazdu.gov.pl

Zakup używanego samochodu lub innego pojazdu zawsze napawa wieloma obawami: czy informacje przedstawione przez sprzedawcę są zgodne ze stanem faktycznym. Teraz w dokonaniu wyboru może pomóc bezpłatna usługa Ministerstwa Spraw Wewnętrznych - Historia Pojazdu. Dzięki niej będziemy mogli bezpłatnie, szybko i w łatwy sposób sprawdzić podstawowe informacje o pojeździe zarejestrowanym w Polsce.

Usługa skierowana jest głównie do:

1. kupujących używane samochody zarejestrowane w Polsce,
  2. sprzedających używane samochody, którzy chcą uwiarygodnić swoją ofertę.

Dzięki usłudze można sprawdzić m.in:

1. czy pojazd ma ważne obowiązkowe ubezpieczenie OC,
  2. czy ma ważne obowiązkowe badanie techniczne (oraz czy wcześniej regularnie - w terminie przechodził badania techniczne - informacje o badaniach technicznych zbierane są od 2010 r.),
  3. jaki stan licznika odnotował diagnosta podczas badania technicznego (informacje o stanie licznika są gromadzone w ewidencji od 2014 r.),
  4. dane techniczne pojazdu, takie jak moc silnika czy rodzaj paliwa,
  5. liczbę właścicieli pojazdu oraz czy jest to osoba fizyczna czy firma lub organizacja,
  6. oraz czy nie został oznaczony w ewidencji jako kradziony.

Informacje o pojeździe pochodzą z pewnego i wiarygodnego źródła, czyli Centralnej Ewidencji Pojazdów, która jest prowadzona przez ministra spraw wewnętrznych, na mocy ustawy Prawo o Ruchu Drogowym.
Aby uzyskać dostęp do informacji o pojeździe należy podać trzy dane na stronie serwisu www.historiapojazdu.gov.pl:

1. unikalny numer pojazdu nadawany przez producenta - VIN,
  2. datę pierwszej rejestracji pojazdu,
  3. numer rejestracyjny, które można uzyskać od właściciela lub sprzedawcy.

Strona usługi jest dostępna z każdego urządzenia z internetem i przeglądarką, w tym również na urządzenia mobilne. Usługa jest dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. W ramach usługi udostępniane są wyłącznie informacje o pojeździe, bez danych o właścicielach.